Skip to content

839 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 2015

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block1545
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2260
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,260
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
25%
Improvement Value:$234,600
75%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,921+7.0%
2024$7,405+6.5%
2023$6,955+3.3%
2022$6,733+1.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,260DeedBook 19592, Page 1246Recorded1/29/2024

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,260DeedBook 17628, Page 1159Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 16768, Page 1394Recorded6/14/2017

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 16157, Page 679Recorded8/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$77,000

From:

To:

DeedBook 15898, Page 908Recorded9/19/2014

Property Sale

SaleMulti
$41,400
DeedBook 5276, Page 82