Skip to content

1026 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$644,900
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block1581
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17.5
Description2SF-O-2BG 2236
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,236
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
21%
Improvement Value:$288,300
79%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,231+7.0%
2024$8,630+6.5%
2023$8,106+3.3%
2022$7,847+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$644,900
Sq Ft2,236DeedBook 20231, Page 1138Recorded12/18/2025

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 13288, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 12868, Page 1350

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 12232, Page 1469

Property Sale

SaleMulti
$360
DeedBook 3611, Page 568