Skip to content

832 Clifton StreetForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Sep 12, 2011

Property Information

Block1547
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
45%
Improvement Value:$92,900
55%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,280+7.0%
2024$4,001+6.5%
2023$3,758+3.3%
2022$3,638+1.8%
Property History
Sales8

Property Sale

SaleMulti
$217,000
DeedBook 14982, Page 408

Property Sale

SaleMulti
$176,880
DeedBook 14657, Page 1188

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 12396, Page 1179

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 10817, Page 255

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 5668, Page 444

Property Sale

SaleMulti
$95,500
DeedBook 5370, Page 529

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 5002, Page 682

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 4421, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1985