Skip to content

828 Clifton StreetForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2009

Property Information

Block1547
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 1716
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,716
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
32%
Improvement Value:$171,100
68%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,376+7.0%
2024$5,960+6.5%
2023$5,598+3.3%
2022$5,419+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$308,000
DeedBook 13816, Page 1171

Property Built

Built

Year Built: 1971