Skip to content

836 Arlington AvenueForked River, NJ 08731

Built 2000

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Oct 26, 1999

Property Information

Block1553
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2059
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,059
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
30%
Improvement Value:$184,000
70%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,639+7.0%
2024$6,207+6.5%
2023$5,830+3.3%
2022$5,643+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 5754, Page 61