Skip to content

862 Arlington AvenueForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2004

Property Information

Block1557
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-1AG 1930
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,930
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
34%
Improvement Value:$151,300
66%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,810+7.0%
2024$5,432+6.5%
2023$5,102+3.3%
2022$4,939+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 10151, Page 1112

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4983, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4087, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1975