Skip to content

918 Lakeside Drive NoForked River, NJ 08731

Built 1970
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block1558
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1370
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,357
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,500
40%
Improvement Value:$119,700
60%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$4,269+1.8%
2021$4,194+1.2%
2020$4,144+2.3%
2019$4,049+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,357DeedBook 20280, Page 789Recorded2/9/2026

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,370DeedBook 18213, Page 1941Recorded12/17/2020

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 16593, Page 1358Recorded12/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5496, Page 581

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 3723, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1970