Skip to content

975 Kearny AvenueForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Aug 20, 1998

Property Information

Block1558
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0912
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage912
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
43%
Improvement Value:$68,600
57%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,061+7.0%
2024$2,862+6.5%
2023$2,688+3.3%
2022$2,602+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 5611, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4339, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1968