Skip to content

912 Lakeside Drive NoForked River, NJ 08731

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2025

Property Information

Block1559
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,604
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,500
37%
Improvement Value:$130,500
63%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+7.3%
2024$4,630+6.8%
2023$4,334+3.5%
2022$4,187+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$232,500
DeedBook 12283, Page 1404

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 10239, Page 1778

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5204, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$12,250
DeedBook 4267, Page 954