Skip to content

822 Windsor StreetForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2007

Property Information

Block1542
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1632
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,632
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
38%
Improvement Value:$123,900
62%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+12.9%
2024$4,486+6.9%
2023$4,198+3.5%
2022$4,056+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$39,900
DeedBook 3889, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1978