Skip to content

323 Harris RoadForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 8, 1995

Property Information

Block1605
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0898
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage898
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
58%
Improvement Value:$76,200
42%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,554+7.0%
2024$4,257+6.5%
2023$3,998+3.3%
2022$3,871+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5249, Page 957

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4476, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1960