Skip to content

403 Penn Avenue NoForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block1610
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningOC
Sq Footage1,408
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
64%
Improvement Value:$111,600
36%
Total Assessment$311,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,883+7.0%
2024$7,370+6.5%
2023$6,922+3.3%
2022$6,701+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 11660, Page 1946

Property Built

Built

Year Built: 1970