Skip to content

57 Manchester AveForked River, NJ 08731

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block1679
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 3145
Dwellings1
ZoningRO10
Sq Footage3,145
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
20%
Improvement Value:$346,200
80%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,911+7.0%
2024$10,201+6.5%
2023$9,581+3.3%
2022$9,275+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft3,145DeedBook 19974, Page 417Recorded4/4/2025

Property Sale

Sale
$362,500
Sq Ft3,145DeedBook 17758, Page 291Recorded1/21/2020

Property Sale

SaleMulti
$430,990
DeedBook 12423, Page 1774

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 10283, Page 1438