Skip to content

69 Manchester AvenueForked River, NJ 08731

Built 1989

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block1679
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1544
Dwellings1
ZoningRO10
Sq Footage1,544
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
35%
Improvement Value:$149,700
65%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,808+7.0%
2024$5,430+6.5%
2023$5,100+3.3%
2022$4,937+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,544DeedBook 19766, Page 926Recorded8/19/2024

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 4787, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 3911, Page 282