Skip to content

109 Brick AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1981

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block1718
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2603
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,273
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
29%
Improvement Value:$261,700
71%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,886+7.0%
2024$7,372+6.5%
2023$6,924+3.3%
2022$6,703+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft3,273DeedBook 19685, Page 879Recorded5/17/2024

Property Sale

SaleMulti
$181,250
DeedBook 4797, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

SaleMulti
$16,500
DeedBook 3874, Page 515