Skip to content

1106 Waikiki DriveForked River, NJ 08731

Built 2018

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block178
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-1BG 2528
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,528
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
36%
Improvement Value:$247,400
64%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,804+7.0%
2024$9,166+6.5%
2023$8,609+3.3%
2022$8,334+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 15555, Page 702

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4161, Page 360