Skip to content

1810 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 2008

Last Sale Date
Jul 1, 2008

Property Information

Block213
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-1AG 3149
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,149
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,500
50%
Improvement Value:$359,400
50%
Total Assessment$721,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,293+7.0%
2024$17,102+6.5%
2023$16,062+3.3%
2022$15,550+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14091, Page 1772

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5372, Page 864