Skip to content

1804 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 1963

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 27, 2010

Property Information

Block213
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage930
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
86%
Improvement Value:$50,000
14%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,996+7.0%
2024$8,410+6.5%
2023$7,899+3.3%
2022$7,647+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 14655, Page 1895

Property Built

Built

Year Built: 1963