Skip to content

405 So Main StreetForked River, NJ 08731

Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 3, 1993

Property Information

Block226
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningC200
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
72%
Improvement Value:$79,900
28%
Total Assessment$282,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+7.0%
2024$6,690+6.5%
2023$6,283+3.3%
2022$6,083+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5043, Page 864

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4454, Page 834