Skip to content

118 So Main StreetForked River, NJ 08731

Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block276
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
Description1SFC
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,200
48%
Improvement Value:$163,800
52%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,982+7.0%
2024$7,462+6.5%
2023$7,009+3.3%
2022$6,785+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0