Skip to content

408 Woodlawn DriveForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Mar 28, 2012

Property Information

Block240
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0993
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage993
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
51%
Improvement Value:$95,300
49%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,974+8.7%
2024$4,575+6.5%
2023$4,296+3.3%
2022$4,159+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 15206, Page 1937

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11869, Page 836

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4427, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1978