Skip to content

50 Saltspray DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block242
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1480
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,480
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
41%
Improvement Value:$142,400
59%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,117+7.0%
2024$5,719+6.5%
2023$5,371+3.3%
2022$5,200+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 15639, Page 830Recorded9/16/2013

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 11133, Page 1040

Property Sale

Sale
$98,400
DeedBook 5557, Page 935

Property Sale

Sale
$2,055
DeedBook 5499, Page 167

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4348, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1985