Skip to content

112 Pineway DriveForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block244
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-1AG 2020
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
40%
Improvement Value:$165,800
60%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,989+7.0%
2024$6,534+6.5%
2023$6,137+3.3%
2022$5,941+1.8%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 15649, Page 1023Recorded9/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1971