Skip to content

131 South Main StreetForked River, NJ 08731

Commercial

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Oct 3, 2002

Property Information

Block282
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,500
22%
Improvement Value:$1,568,000
78%
Total Assessment$2,014,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,047+7.0%
2024$47,724+6.5%
2023$44,823+3.3%
2022$43,392+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 11040, Page 687

Property Sale

Sale
$765,500
DeedBook 5143, Page 342

Property Sale

Sale
$827,500
DeedBook 4752, Page 554

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 4395, Page 746