Skip to content

108 East Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 2004

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 28, 2004

Property Information

Block286
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-L-2AG 2024
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,024
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
37%
Improvement Value:$202,600
63%
Total Assessment$324,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+7.0%
2024$7,678+6.5%
2023$7,211+3.3%
2022$6,981+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 12406, Page 1036

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 11946, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 2004