Skip to content

107 Frog Hollow RoadForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 19, 2008

Property Information

Block286
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2302
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,302
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
36%
Improvement Value:$214,400
64%
Total Assessment$335,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+7.0%
2024$7,957+6.5%
2023$7,474+3.3%
2022$7,235+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 14189, Page 1450

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 4617, Page 86