Skip to content

312 E Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block290
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningC100
Sq Footage1,540
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,000
60%
Improvement Value:$85,500
40%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,435+7.0%
2024$5,082+6.5%
2023$4,773+3.3%
2022$4,620+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950