Skip to content

105 Port StreetForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 18, 2012

Property Information

Block290
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1372
Dwellings1
ZoningC100
Sq Footage1,372
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
51%
Improvement Value:$107,600
49%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,565+7.0%
2024$5,202+6.5%
2023$4,886+3.3%
2022$4,730+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$121,500
DeedBook 4604, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1960