Skip to content

234 Oak LaneForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$448,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block320
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1476
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,476
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
41%
Improvement Value:$146,100
59%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,287+7.0%
2024$5,877+6.5%
2023$5,520+3.3%
2022$5,344+1.8%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$448,000
Sq Ft1,476DeedBook 19204, Page 1792Recorded10/24/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 16439, Page 1579Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$161,745

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 16279, Page 128Recorded12/29/2015

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 16222, Page 836Recorded10/22/2015

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 14700, Page 1556

Property Sale

SaleMulti
$284,000
DeedBook 12617, Page 1406

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 5130, Page 826

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 4446, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1986