Skip to content

11 Sunset DriveForked River, NJ 08731

Built 1996

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block321
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1525
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,525
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
43%
Improvement Value:$134,000
57%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,993+7.0%
2024$5,603+6.7%
2023$5,251+3.3%
2022$5,083+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$388,000
Sq Ft1,525DeedBook 19091, Page 484Recorded7/7/2022

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 5389, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1996