Skip to content

235 Oak LaneForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block322
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1092
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
50%
Improvement Value:$98,500
50%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,954+7.0%
2024$4,631+6.5%
2023$4,350+3.3%
2022$4,211+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16625, Page 457Recorded1/9/2017

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 11070, Page 1429

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5411, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 3821, Page 626