Skip to content

239 Dogwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block330
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1+AG 1194
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,194
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
49%
Improvement Value:$103,000
52%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+7.0%
2024$4,738+8.6%
2023$4,363+3.3%
2022$4,224+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,194DeedBook 16593, Page 181Recorded12/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4151, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1971