Skip to content

309 Pine Forest LaneForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$181,500
Last Sale Date
Aug 10, 2016

Property Information

Block438
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1164
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,164
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
52%
Improvement Value:$88,700
48%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,706+7.0%
2024$4,399+6.5%
2023$4,132+3.3%
2022$4,000+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$181,500

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 16482, Page 163Recorded8/18/2016

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 12775, Page 1531

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 10965, Page 1465

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10538, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1970