Skip to content

14 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block331
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 2110
Dwellings2
ZoningR75B
Sq Footage2,916
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,500
38%
Improvement Value:$196,000
62%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,020+7.0%
2024$7,498+6.5%
2023$7,042+3.3%
2022$6,817+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,916DeedBook 20152, Page 870Recorded10/2/2025

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 10192, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$65,100
DeedBook 4924, Page 614

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3577, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1956