Skip to content

18 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Sep 25, 1989

Property Information

Block331
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2UG 1540
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
41%
Improvement Value:$151,000
59%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+7.3%
2024$5,815+6.8%
2023$5,446+3.5%
2022$5,264+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4787, Page 177

Property Sale

SaleMulti
$41,900
DeedBook 3728, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1973