Skip to content

116 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2000

Property Information

Block334
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1736
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,736
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
46%
Improvement Value:$116,700
54%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,486+7.0%
2024$5,129+6.5%
2023$4,817+3.3%
2022$4,663+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 4334, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1968