Skip to content

230 Hemlock LaneForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block324
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1748
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
37%
Improvement Value:$173,800
63%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,989+7.0%
2024$6,534+23.3%
2023$5,300+3.3%
2022$5,131+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 17496, Page 1574Recorded6/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1978