Skip to content

247 Dogwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$291,001
Last Sale Date
May 23, 2005

Property Information

Block337
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1667
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,667
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
43%
Improvement Value:$128,500
57%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,714+7.0%
2024$5,342+6.5%
2023$5,017+3.3%
2022$4,857+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$291,001
DeedBook 12673, Page 1476

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 10545, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 4269, Page 471

Property Built

Built

Year Built: 1974