Skip to content

305 Annapolis LaneForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block448
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-1AG 1650
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,650
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
37%
Improvement Value:$131,700
63%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,339+7.0%
2024$4,991+6.5%
2023$4,688+3.3%
2022$4,538+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$294,000
Sq Ft1,650DeedBook 19321, Page 1407Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12196, Page 641

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5392, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4087, Page 456