Skip to content

302 Foxwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block341
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1790
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,790
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
42%
Improvement Value:$146,500
58%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,373+7.0%
2024$5,958+6.5%
2023$5,596+3.3%
2022$5,417+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 16776, Page 813Recorded6/21/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5738, Page 778

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4286, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1985