Skip to content

304 Foxwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block341
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 1568
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
39%
Improvement Value:$158,400
61%
Total Assessment$260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,599+7.0%
2024$6,169+6.5%
2023$5,794+3.3%
2022$5,609+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4769, Page 822

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4466, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1978