Skip to content

407 Pine Forest LaneForked River, NJ 08731

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block353
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1360
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
47%
Improvement Value:$111,700
53%
Total Assessment$210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,339+7.0%
2024$4,991+6.5%
2023$4,688+3.3%
2022$4,538+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11082, Page 629

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3566, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1970