Skip to content

719 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1955

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 20, 2015

Property Information

Block362
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1384
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,384
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,300
62%
Improvement Value:$132,200
38%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+7.3%
2024$8,111+31.4%
2023$6,174+3.3%
2022$5,977+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 16170, Page 931Recorded8/25/2015

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5749, Page 217

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4769, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1955