Skip to content

615 Conifer DriveForked River, NJ 08731

Built 1958

Last Sale Price
$140,811
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block357
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1364
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,364
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
52%
Improvement Value:$97,100
48%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+7.0%
2024$4,764+6.5%
2023$4,474+3.3%
2022$4,332+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,811
DeedBook 17727, Page 26Recorded12/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 13195, Page 1154

Property Sale

SaleMulti
$194,000
DeedBook 12110, Page 1128

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 5745, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1958