Skip to content

1015 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block362
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1736
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,736
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,300
56%
Improvement Value:$174,800
44%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,037+17.6%
2024$8,536+6.5%
2023$8,017+3.3%
2022$7,761+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,736DeedBook 18787, Page 608Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 13221, Page 1509

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5009, Page 643

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 4571, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1960