Skip to content

1019 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1995

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block362
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description3SF-O-2AG 3313
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage3,313
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
36%
Improvement Value:$378,600
64%
Total Assessment$596,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,105+7.0%
2024$14,122+10.3%
2023$12,803+3.3%
2022$12,394+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$885,000
Sq Ft3,313DeedBook 18940, Page 1347Recorded3/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1995