Skip to content

801 Cable DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block364
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0766
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage766
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,000
80%
Improvement Value:$52,700
20%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,708+7.0%
2024$6,271+6.5%
2023$5,890+3.3%
2022$5,702+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft766DeedBook 19842, Page 1804Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4114, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1960