Skip to content

807 Cable DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 1992

Property Information

Block364
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0924
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage924
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,400
75%
Improvement Value:$71,300
25%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+7.0%
2024$6,697+6.5%
2023$6,290+3.3%
2022$6,089+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970