Skip to content

811 Leeward DriveForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block365
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1176
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,176
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,300
60%
Improvement Value:$141,100
40%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+7.0%
2024$8,348+6.5%
2023$7,841+16.1%
2022$6,755+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 17987, Page 1007Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 15766, Page 1080Recorded3/20/2014

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 15400, Page 91

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4230, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1984