Skip to content

803 Leeward DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 3, 2009

Property Information

Block365
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1416
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,020
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
54%
Improvement Value:$174,600
46%
Total Assessment$382,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+29.4%
2024$7,481+6.5%
2023$7,027+3.3%
2022$6,802+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14324, Page 557

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12414, Page 1414

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10402, Page 803

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5656, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1985